Sausio 13

Posted by Solveiga 2021.01.13 0 Comment(s)
Man buvo 12. Tuomet gyvenau Šalčininkuose. Mama su kelių mėnesių broliu ir manimi liko namuose. Tėtis autobusu, kartu su kitais bičiuliais išvažiavo į Vilnių saugot Lietuvos. Nieko nesupratau, bet jausmas buvo kaip išleisti tėtį į karą.
Grįžęs pasakojo kokie visi draugiški, dainas dainuoja, arbata buterbrodais vaišina. Batareikų radijai duoda.
Pačios sausios 13 lyg neatsimenu, tik visus įvykius po. Atsimenu, kad tėtis baisingai burnojo ant šveplo diktoriaus iš okupuotos televizijos. Sakau, taigi čia mūsų dailės mokytojas iš Čiūžakampių! Kitą dieną visiems klasiokams papasakojau, kad mūsų mokytojas išdavikas ir suagitavau neilį į jo pamoką. Kaip dabar atsimenu - ateina mokytojas, atrakina duris, o mes visi išsirikiavę stovim, tylim, o į klasę neinam. Tiesa vienas klasiokas įėjo. Dar ilgai mes jam "komunisto" etiketę klijavom. Vėliau buvo tėvų susirinkimas ir liepta tėvams pasiiaiškinti. Tėtis, su pasididžiavimu prisipažino, kad man "neleido" eiti į išdaviko pamoką, tiesiai į akis pavaduotojai, kuri buvo įtakingo politinio veikėjo žmona. Nežinau ar tai turėjo įtakos, bet mūsų šeima buvo trečia ar ketvirta, saraše, kurio neprireikė.
Jei ne jūs, jūsų tėvai, dėdės su tetomis, seneliai ir kaimynai ir visi kiti, kurie šąlote tą lemtingą naktį, matyt mūsų šeima artų dar dabar Sibiro dirvonus.
Ačiū už laisvę!